To, čeho jsme se jako odběratelé CZT na začátku dubna obávali

26.05.2022 11:50

 To, čeho jsme se jako odběratelé CZT na začátku dubna obávali  (https://www.facebook.com/nezavislivalasskemezirici/posts/2157096261112108), se během několika týdnů bohužel vyplnilo. Jako bytový dům jsme ještě v lednu platili zálohy na teplo 9.900,- (teplou vodu neodebíráme), od června však budeme platit zálohu již 33.000,- Kč (tj. necelé tři tisíce na jeden malometrážní byt). To je výrazný zásah do rozpočtu každé rodiny,  nízkopříjmové domácnosti to ovšem může dostat až do existenčních problémů. Za tuto situaci není zodpovědné vedení našeho města, ale vzhledem k tomu, že se to přímo dotýká téměř šesti tisíc jeho obyvatel, čekal bych větší informační kampaň, protože právě včasná reakce dokáže ochránit rodinné rozpočty před vpravdě likvidačními nedoplatky. Od správně nastavené zálohy se totiž odvíjí i příspěvky od státu.
Níže pak přidávám několik odkazů, které mohou pomoci v těžké situaci s účty za teplo, případně jí včas předejít:
- Příspěvek na bydlení
Pokud je Váš rodinný rozpočet již teď napjatý, zažádejte co nejdříve na Úřadu práce o příspěvek na bydlení. Na ten má nárok každá domácnost, jejíž náklady na bydlení přesahují 30 % jejích čistých příjmů. Do těchto nákladů se započítávají nájemné (u vlastníků bytů pak normativ podle počtu osob), náklady za plyn, elektřinu a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, kterými se rozumí náklady za dodávku tepla (dálkové vytápění) a centralizované poskytování teplé vody, dodávku vody z vodovodů a vodáren a odvádění odpadních vod, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou a odvoz komunálního odpadu.
Co nedříve si proto u správce vašeho bytového domu (AVAL, SBD) zažádejte o úpravu výše zálohy za teplo.
https://www.mpsv.cz/-/prispevek-na-bydleni. Nejjednodušší způsob, jak regulovat přemrštěné účty za teplo je naučit se správně vytápět a větrat v bytě. Zde je několik odkazů na tipy, jak snížit tepelné ztráty, aniž by Vás to stálo jedinou korunu.
- Regulujte vlhkost vzduchu
Ideální vlhkost vzduchu v obývané místnosti by se měla pohybovat kolem 50%. Pokud je místnost přetopená, je vzduch suchý a to nám může způsobovat potíže s dýcháním. Naopak v chladných místnostech se může vysoká vlhkost srážet což může vést ke vzniku plísní. Vysoká vlhkost také snižuje pocitovou teplotu. Správným větráním pak docílíte i finanční úspory.
https://www.ceskestavby.cz/.../jaka-ma-byt-idealni...
- Správně topte
Ne ve všech místnostech v bytě je potřeba vytápět na 22°C. Typicky místnosti, jež slouží jen pro spaní, je možné vytápět na teploty kolem 18°C. Každý snížený stupeň pak znamená úsporu přibližně 6%.
https://www.idnes.cz/.../vytapeni-bytu-jak-usetrit...
- Výměna oken
Výměna oken je stavebně nenáročnou investicí, která může uspořit až 25% nákladů na teplo. Při současných cenách je návratnost takové investice v jednotkách let. V případě bytových domů není obvykle potřeba stavební povolení a tak je možné tuto úsporu bez problému stihnout ještě do začátku topné sezóny.
- Zateplení fasády
V tomto případě už se jedná o nákladnou investici s delší návratností, kterou bude při současné situaci na stavebním trhu těžké zrealizovat do začátku topné sezony. Přesto se hlavně díky dočním programům jedná o velice efektivní způsob jak dlouhodobě snížit náklady na vytápění až o 30%
https://novazelenausporam.cz/bytove-domy/
- FVE
Zřízení fotovoltaické elektrárny na střeše bytového domu Vám sice s tepelnými ztrátami nijak nepomůže, jedná se ale o jiný způsob úspory energií v domě. Návratnost se může díky dotacím pohybovat již kolem šesti let a zároveň solární panely pomáhají snižovat teplotu v okolí. V kombinaci s bateriovým úložištěm a zřízením sloučeného odběrného místa se jedná o významnou úsporu pro celý bytový dům.
Honza Liebel SVJ Sklářská

Zpět

Není k dispozici žádný popis fotky.

Kontakt

Nezávislí Valmez Valmez

+420 724 205 381

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode