O bazénu, předvolebním slibu a referendu
30.07.2018 12:50
O bazénu, předvolebním slibu a referendu
Citace z volebního programu ANO v roce 2014:
„Dobudování venkovního plaveckého bazénu“
Volební slib ANO pro volby 2018:
„Vyhlásíme referendum, zda má být dobudován venkovní bazén“
S referendy je to v zastupitelské demokracii jako se vzácným kořením. Mělo by se používat velmi uvážlivě, v případech, kdy už není jiné řešení, nebo když si to vyžádá přímá vůle občanů. Také v našem městě máme smutnou zkušenost s referendy, na jejichž základě Valašské Meziříčí přišlo o čtyři tisíce obyvatel. Politici zvolení do svých funkcí v systému přímé demokracie by se k referendu měli uchylovat ve velmi výjimečných případech a v době dostatečně vzdálené od blížících se komunálních voleb, aby vyloučili zneužití tématu referenda v předvolebním boji. Jsou zvoleni a placeni za to, aby rozhodovali a za svá rozhodnutí nesli odpovědnost, a ne se alibisticky schovávali za referendum.
Ale vykládejte to zástupcům politického hnutí, které nebylo schopno čtyři roky dokončit dostavbu městského letního koupaliště, přestože si to dalo v roce 2014 do předvolebních slibů a následně do programového prohlášení. Prostě vytáhne těsně před komunálními volbami referendum a bude. Zakryje svou neschopnost problém vyřešit a zároveň vypadá, jak moc je zajímá názor občanů. Co na tom, že čtyři roky se na meziříčské radnici často zadávají zakázky bez řádného výběrového řízení, že se občanů neptají ani na názor na logo, ani na podobu důležitých investic, například mostu na Mostní ulici, o desítkách milionů do haly, která ve výsledku nebude ani patřit městu nemluvě.
Hnutí ANO se tak rozhodlo narychlo vyhlásit ještě do konce svého volebního období referendum. Ano, mohli jej uspořádat už v rámci parlamentních voleb vloni na podzim, nebo v lednu v rámci prezidentských voleb, ale to by se chovali standardně. Pokud skutečně chtěli znát názor občanů, mohli uspořádat anketu, která je časově, organizačně i finančně mnohem méně náročná a svou užitečnost v našem městě prokázala už před rokem 2014, kdy se zastupitelé o názory občanů ještě zajímali. Takže nestandardně vyhlásí referendum tak, aby se jeho závěry museli řídit až noví zastupitelé. A náklady na podobné referendum? Minimálně půl milionu korun z městské kasy.
Ale zpět ke koupališti. Rekonstrukce letního koupaliště ve Valašském Meziříčí proběhla v letech 2003 - 2004. V rámci této rekonstrukce byl využit dětský bazén a část velkého bazénu pro nový plavecký bazén. Zbytek velkého bazénu zůstal bez využití. V roce 2008 byl na základě rozhodnutí Zastupitelstva (!) připraven projekt na dostavbu rekreačního bazénu (s tobogány, vířivkami a dalšími atrakcemi) právě místo starého velkého bazénu. Bohužel na tuto akci se nepodařilo získat dotaci, většina investičních prostředků byla v té době využita pro výstavbu krytého bazénu a propuknutí finanční krize s dopadem na rozpočty měst a obcí znamenalo přerušení přípravy tohoto projektu. Bohužel i přesto, že současné vedení města má díky růstu ekonomiky k dispozici na investice ročně až 240 milionů korun (oproti např. 157 milionům v roce 2011), 20 milionů na dostavbu koupaliště se za čtyři roky mezi všemi těmi předraženými logy, kytičkami na kruháčích a sněžnými děly pro soukromníky ve Veselé bohužel nenašlo.
A jak to vidíme my?
Nesouhlasíme s nevratným krokem - zasypáním a likvidací starého velkého bazénu na městském koupališti. Jsme pro sestavení odborného týmu, který připraví stavebně-architektonicky projekt dostavby nového rekreačního bazénu odpovídajícímu současným technologiím a trendům ve výstavbě podobných zařízení.
Zlepšíme komfort návštěvníků letního koupaliště zprovozněním solárního ohřevu vody a využitím teplé vody z vrtu v areálu koupaliště.
Jsme proti alibistickému zneužívání místních referend v předvolebním boji.
NEZÁVISLÍ a SOUKROMNÍCI
Volte NaS
MĚSTO OBČANŮM